Hayat ve Acılar

Hayata dikkatlice baktığımızda, bu yaşam sürecimizin aslında anlatılmaz mucizelerle dolu olduğunu farkedebiliriz. Hayat çok güzeldir, hayatta olup biten herşeyin ardında bir hayır ve güzellik bulunur.


Başımıza gelen her ne olursa olsun, bilmeliyiz ki bu hayra alamettir, ardında gizli bir güzellik vardır. Bazen hayatımızdaki olaylar öyle gelişir ki, acıyı tatmak zorunda kalırız. Davetsiz gelen acıları kalbimizde barındırmaktan hoşlanmasak da, bir kene gibi ruhumuzu emen bu acılara katlanırız.

 


Acıları ne şekilde algıladığımız bile, onların üzerimizdeki etkisini belirler. Acılara, bizi yıpratıp yıkmak için gelen kötülükler olarak bakarsak, gerçekten de yıpranıp yıkılırız, belki onların etkisi altından kurtulamayız, eriyip tükeniriz. Acılara, bizi geliştirip ilerletecek sınamalar, alıştırmalar nazarıyla baktığımızda, güçlü olduğumuzu, bu badireli süreçleri atlatarak daha da güçleneceğimizi farkediyor ve yaşamaya daha büyük bir heyecan ve hevesle devam ediyoruz.

 

Büyük Çinli düşünür Konfüçyüs bu gerçeği veciz bir ifadeyle özetliyor: "Elmas nasıl yontulmadan kusursuz olamazsa, insan da acı çekmeden olgunlaşamaz."


Acılar zehir değil, ilaçtır. Bunu hatırladığımız sürece cesur olacak, hedeflerimize doğru umutla yürüyecek ve başaracağız.

 

Yazan: Sefer Jan

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !